
Хората, независимо от религията, която изповядват, често си мечтаят за Рая. Представят си какво би било там, дори го сънуват.
С Ада обаче ситуацията е различна.
Някои мислители твърдят, че Адът е тук, на Земята и всички нещастия, които ще преживеем, са само част от тленния ни земен живот.
Тогава не се ли обезмисля битката между доброто и злото? Ако няма „наказание“, равносметка след това, което наричаме смърт, има ли значение дали човек е живял в смирение и е вършил добри дела или е изпитал всички порочни удоволствия на живота?
Днес няма да се занимаваме с тези философски въпроси. Вместо това ще се опитаме да научим повече за историята на един от най-големите хитове на небезизвестните бунтари от AC/DC – „Highway to Hell“ (или в буквален превод на български – „Магистрала към Ада“).
Често ние, човешките същества, се стремим да намираме дълбок смисъл в неща, които са просто такива, каквито изглеждат, и зад тях не се крие нищо по-специално.
Така например след дебюта на сингъла „Highway to Hell“ през 1979 г. много експерти анализират появата му като форма на опониране на друго хитово рок парче – „Stairway to Heaven“ („Стълбище към Рая“) на Led Zeppelin.
Членовете на AC/DC обаче отричат подобни аналогии.
Как обаче се появява „Highway to Hell“? Би трябвало да има някаква вдъхновяваща история. Нали?
Парчето на австралийските музиканти олицетворява динамичния живот на една рок звезда – постоянното лутане между концерти и пътувания.
Всъщност наистина зад песента стои любопитно вдъхновение. По ирония на съдбата вдъхновителят е магистрала на име Кенинг, която свързва околовръстното шосе на австралийския град Пърт с неговото пристанище. Именно на това пристанище са някои от любимите пъбове на тогавашния вокалист на групата – Бон Скот.
Бон Скот е намерен мъртъв в колата на свой приятел само шест месеца след премиерата на песента.
„Highway to Hell“ печели наградата за най-популярна австралийска песен в чужбина на APRA Awards.
Каква е вашата лична интерпретация на „Highway to Hell“?
Източник: nme.com, songfacts.com