
Илон Мъск доказа на света, че може много.
Все още обаче сред способностите му не се нарежда контролирането на климата. Този изкушаващ талант си остава в резерва на древногръцкия бог Зевс.
Именно лошите атмосферни условия попречиха на НАСА и SpaceX да извършат един от най-емблематичните космически полети от години насам.
Осуетеното излитане трябваше да се случи в сряда. Вторият опит предстои да се случи днес, в 22:22 ч. българско време.
Ако всичко бъде наред и ракетата „Фалкън“ успее да излети, това ще е един от най-паметните моменти в американската история на космически полети.
НАСА не е изпращала свои астронавти на борда на Международната космическа станция от родна земя от 2011 година.
Тогава беше прекратена космическата програма „Спейс Шътъл“, която до 2011 година изпращаше астронавтите на НАСА в космоса.
През последните девет години американските астронавти излитаха от космодрума Байконур с помощта на руските кораби „Союз“.
Успешна мисия би донесла позитиви не само на НАСА, но и на Илон Мъск и неговия грандиозен проект – SpaceX. Ако тази вечер полетът се осъществи, това ще е първият път, в който SpaceX изпраща хора в космоса.
Имената на астронавтите Дъг Хърли и Боб Бенкен също ще влязат в историята.
Всичко е готово, а единственото, което би могло да попречи на излитането, е отново времето. Най-скорошните прогнози дават 50% шансове на мисията да се осъществи тази вечер.
В случай на провал днес третият опит за излитане ще се състои в неделя.
Можете да гледате излитането на живо тук.